B4SPORT partnerem biegów przeszkodowych w Polsce

Nadejście wiosny zawsze zwiastowało rychły początek sezonu w biegach przeszkodowych. W tym roku na przełomie lutego i marca odbył się już pierwszy z tej serii – Runmageddon Warszawa, niestety w związku z panującą pandemią COVID-19 na kolejny bieg OCR przyjdzie nam poczekać. W międzyczasie myślami przenosimy się do minionego sezonu. 

 

 

Biegi OCR filarem naszej działalności 

W 2019 roku ekipa pomiarowa B4SPORT pojawiła się na 30 imprezach OCR, w których udział wzięło blisko 90 tysięcy uczestników. Nasze rozwiązania technologiczne zostały wykorzystane na Saharze oraz w Gruzji podczas Runmageddon Global.

Jednym z największych wyzwań, któremu stawiliśmy czoła była obsługa Mistrzostw Europy w biegach przeszkodowych w Gdyni, w których wystartowało 3 000 biegaczy z całego kontynentu. Z pewnością było to najważniejsze wydarzenie w biegach OCR w minionym sezonie, a my jesteśmy dumni, że mogliśmy być jego częścią.

Rywalizacja odbywała się na dystansie standard i short, a równolegle odbywały się biegi dzieci oraz Ninja Track. Głównym Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Biegów Przeszkodowych OCR Polska,  z którym nasza współpraca przeniosła się później również na grunt krajowy, co zaowocowało obsługą Mistrzostw Polski w Radotkach. 

 

 

Ninja Track – nowa formuła w biegach przeszkodowych

 

 

Na wspomnianych już Mistrzostwach Europy zadebiutowała nowa formuła Ninja Track. Sprinterska rywalizacja na odcinku około 100m nasycona przeszkodami, dzięki czemu bardzo widowiskowa dla kibiców.

Dyscyplina ta zyskała na popularności, dzięki programowi Ninja Warrior w jednej z polskich telewizji. Pomiar na torze Ninja Track odbiega od klasycznego pomiaru, musi być równie efektowny, co efektywny. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na budowę własnego systemu do pomiaru czasu, który nie wymaga użycia chipów.

Podstawowymi komponentami systemu jest przycisk startujący, który uruchamia czas oraz „grzybki” znajdujące się na końcu toru, które po wciśnięciu przez zawodnika zatrzymują czas za zegarach. W pakiecie znajduje się również aplikacja dla sędziego do wprowadzania czasów uzyskanych przez zawodników.

Wykorzystanie technologii platformy wyniki.b4sport.pl  pozwala na publikację wyników online zaraz po ukończeniu rywalizacji na torze przez uczestnika (kliknij i sprawdź sam).

 

 

Bieg OCR – rekomendujemy MYLAPS ChampionChip

 

 

Klasyczne biegi OCR ze względu na swoją specyfikę znacząco różnią się od formuły Ninja Track.  Ogromna ilość błota, kurzu, wody wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, która sprawdzi się w tych trudnych warunkach. B4SPORT od samego początku swojej działalności posługuje się sprzętem niezawodnej firmy MYLAPS dostarczającej od ponad 30 lat najprecyzyjniejsze systemy do pomiaru czasu podczas największych imprez na świecie (więcej o sprzęcie MYLAPS przeczytasz tutaj)

Technologia ChampionChip, którą rekomendujemy do biegów OCR oparta jest na chipach wielokrotnego użytku mocowanych do buta, którym nie straszne błoto, deszcz, śnieg, ani kurz. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić niezawodny pomiar na poziomie 99,9%.

Na większości biegów OCR wykorzystywane są 2 linie pomiarowe. Pierwszy pomiar zazwyczaj znajduje się nie na linii startu, a już na wejściu do strefy startowej. Takie rozwiązanie w połączeniu z wykorzystaniem algorytmów platformy wyniki.b4sport.pl pozwala zweryfikować, czy uczestnicy startują w fali, do której zostali przydzieleni.

W biegach przeszkodowych, w przeciwieństwie do biegów ulicznych, klasyfikacje sporządzane są na podstawie czasu brutto, dlatego rekomenduje się, by pierwsze przekroczenie mat pomiarowych nastąpiło jeszcze przed startem.

Druga linia pomiaru czasu to oczywiście pomiar na mecie, z którego wyniki przesyłane są bezpośrednio do Internetu, ale także pozwalają spikerowi zidentyfikować finishera, którego dane wyświetlają się na monitorze na mecie. 

Dowiedz się więcej o systemie ChampionChip TUTAJ.