Najsłynniejsze imprezy biegowe w Polsce, ale również na świecie cieszą się taką renomą, że zawodnicy wręcz biją się o miejsca na liście startowej. Wydawać by się mogło, że w takim przypadku Organizatorzy nie muszą dbać o promocję wydarzenia, lecz wcale tak nie jest.
Promocja – co za sobą kryje?
Pod pojęciem promocji kryją się działania, które mają na celu informowanie potencjalnych zawodników o wydarzeniu, ale również budowanie wizerunku imprezy sportowej. Ze względu na wciąż pojawiające się nowe możliwości, kampanie promocyjne przybierają coraz to bardziej zróżnicowane formy. Wśród nich można wyszczególnić chociażby działania, takie jak reklama, akwizycja, sponsoring, product placement.
Reklama produktu
W przypadku reklamy, głównym jej założeniem jest przedstawienie cech produktu za pomocą tradycyjnych form – prasy, radia, telewizji, internetu. W dzisiejszych czasach jednak ostatnie z wymienionych mediów stało się dominującym i to właśnie z niego Organizatorzy korzystają najchętniej. Reklama jako niezwykle szerokie pojęcie, może obejmować zarówno reklamę produktu, jak i reklamę marki. Jednym z bardziej pożądanych działań będzie zachęcenie uczestników do startu i zakupu gadżetów imprezy, co należy klasyfikować jako reklamę produktu.
Public relations
Kolejną formą promocji mogą być działania public relations, ukierunkowane przede wszystkim na budowanie zaufania, a następnie jego utrzymaniu. Kształtowanie relacji z otoczeniem wymaga wprowadzenia szeregu przedsięwzięć wśród których znajdują się m.in. komunikacja z odbiorcą, nawet tym potencjalnym, którego celem jest zainicjowanie interakcji, swego rodzaju dialogu.
Promocja uzupełniająca
Kolejnym z zagadnień wartych odnotowania jest promocja uzupełniająca. Wymaga ona podjęcia działań na rzecz podniesienia atrakcyjności produktu, czyli w tym przypadku zawodów sportowych. Organizując konkursy lub krótkotrwałe obniżki można uzyskać dodatkowe zyski, generowane poprzez zwiększone zainteresowanie nabywców. Kuszeni okazją zawodnicy, wykazują wyższą aktywność i chętniej zapisują się na wydarzenie.
Działania promocyjne to inwestycja, która ma się zwrócić, nie tylko w wymiarze finansowym. Prowadząc takie działania, równocześnie kształtujemy swój wizerunek. Mimo że efekty mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie, nie należy rezygnować z promocji, nawet jeśli trzeba będzie wykazać się odrobiną cierpliwości.
Jak zwiększyć świadomość marki sponsora pośród uczestników imprezy pisaliśmy TUTAJ.