Inteligentne śledzenie zawodnika na trasie

Inteligentne śledzenie po pozycji zawodnika na trasie maratonu, ultramaratonu, triathlonu czy innych zawodów długodystansowych przyczynia się do podwyższenia rangi i jakości całej imprezy sportowej. Dostarcza kibicom więcej wartościowych informacji o ich ulubionym zawodniku na trasie. To usługa coraz częściej oczekiwana przez uczestników. A organizatorzy dostrzegają jak bardzo ta usługa potrafi ułatwić obsługę biegu.

Śledzenie pozycji zawodnika na trasie maratonu, triathlonu i innych zawodów na wyciągnięcie ręki

Przykład 1: Widok Główny z wyniki.b4sport.pl  – podgląd zawodnika biegnącego na Hyundai Ultramaraton Bieszczadzki na dystansie 90 km, z którego można przejść do śledzenia pozycji zawodnika

Na czym polega inteligentne śledzenie pozycji zawodnika na trasie?

Korzystając z usługi inteligentnego śledzenia pozycji na trasie każdy kibic może wyszukać konkretną osobę na wyniki.b4sport.pl i sprawdzić, gdzie znajduje się na trasie. Za poprawne działanie tej aplikacji odpowiada algorytm sztucznej inteligencji, który bierze pod uwagę szereg zmiennych determinujących cechy biegowe tego konkretnego zawodnika oraz charakter i ukształtowanie terenu, który jest do przebiegnięcia. Na ich podstawie pokazuje szacunkowy przebiegnięty dystans, pozycję na mapie jak również umiejscowienie na profilu trasy.

Jaka jest różnica między inteligentnym śledzeniem zawodnika, a śledzeniem zawodnika za pomocą GPS?

Pomimo faktu, że obie usługi są prawie identyczne pod względem funkcjonalnym, różnica między inteligentnym śledzeniem pozycji zawodnika a śledzeniem zawodnika za pomocą GPS jest znacząca pod względem technologicznym. Śledzenie za pomocą GPS wymaga, aby każdy zawodnik posiadał odbiornik GPS wraz z nadajnikiem GSM. Inteligentne śledzenie pozycji zawodnika wymaga jedynie kilku punktów pomiarowych w kluczowych miejscach trasy zawodów. Pozostałą pracę robią algorytmy sztucznej inteligencji które biorą pod uwagę szereg parametrów, w tym charakterystykę biegu zawodnika, ukształtowanie terenu, czy średnie tempo biegacza. Inteligentne śledzenie zawodnika nie wymaga trzymania przez zawodnika odbiornika GPS. Oprócz znacznie mniejszych kosztów, nie generuje ryzyka zakłóceń w przepływie informacji do systemu, np. w przypadku, gdy rozładuje się bateria w odbiorniku GPS, czy zawodnik utraci zasięg.

Jak dokładna jest usługa inteligentnego śledzenia pozycji zawodnika?

System tworzy symulację na podstawie danych, które otrzymuje. Bardzo ważna jest charakterystyka biegu danego zawodnika, dlatego usługa staje się dokładniejsza wtedy, kiedy zawodnik przekracza więcej punktów pomiarowych na trasie zawodów. Jak pokazuje praktyka, system jest niezwykle dokładny na najdłuższych i największych biegach górskich obsługiwanych przez B4SPORT, takich jak Hyundai Ultra Maraton Bieszczadzki, czy Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Średni margines błędu jaki notuje system inteligentnego śledzenia zawodnika w ujęciu do rzeczywistego czasu biegu podczas biegu 100km+ to zaledwie parę minut! Sztuczna inteligencja potrafi być zadziwiająca. Dlatego jest to dobry produkt nie tylko dla biegów górskich, ale także dla triathlonów, czy sztafet. W B4SPORT dbamy o ciągły rozwój tej usługi, aby w przyszłości móc zminimalizować jeszcze bardziej margines błędu.

Jaka jest największa zaleta inteligentnego śledzenia pozycji zawodnika dla samego biegacza / kibiców?

Największą zaletą inteligentnego śledzenia pozycji zawodnika jest dokładność pomiaru i możliwość sprawdzenia poczynań zawodników w każdej chwili, bez żadnych opóźnień oraz przeszkód. Ponadto zawodnik nie potrzebuje żadnego dodatkowego nadajnika GPS, który może być niewygodny, może ulec rozładowaniu czy awarii na długiej, wymagającej trasie.

Podczas zawodów długodystansowych, dla kibica to oznacza, że może sobie dokładnie zaplanować pojawienie się w miejscu, w którym pojawia się jego podopieczny. Nie musi wyczekiwać kilku godzin ani martwić się, gdy długo nie pokazuje się zawodnik. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy oprócz dodania otuchy, chcemy przekazać zawodnikowi jakieś dodatkowe ubranie, produkty żywieniowe, czy po prostu przekazać ważne informacje.

Powyższe zalety doceniają zarówno zawodnicy jak i organizatorzy. Inteligentne śledzenie pozycji zawodnika można wypróbować m.in. na Hyundai Ultramaraton Bieszczadzki, czy Ocean Lava Triathlon Polska.

Jaka jest największa zaleta inteligentnego śledzenia pozycji zawodnika dla organizatora biegów?

Przystępność ceny za usługę wysokiej jakości. Korzystamy z autorskiego rozwiązania bazującego na sztucznej inteligencji, które sami tworzymy i usprawniamy. Zawodnik nie potrzebuje nadajnika GPS, a co za tym idzie, Organizator nie musi ponosić dodatkowych kosztów obsługi, wypożyczenia, a nawet zgubienia sprzętu przez zawodnika. Usługa idealnie sprawdza się na zawodach triathlonowych takich jak np. Ocean Lava Triathlon Polska, gdzie trasy są długie i podzielone na okrążenia.  Oznacza to, że kibice, którzy chcą dopingować swoich podopiecznych, mogą swobodnie zaplanować swój czas wolny, np. korzystając z części EXPO czy ze strefy z atrakcjami dla dzieci. Nie muszą się bać, że nie zdążą i z niecierpliwością wyczekiwać wciąż w tym samym miejscu. Można sprawdzić szacowany czas dotarcia do danego punktu pomiarowego i na czas dostrzec swojego ulubionego zawodnika by mu kibicować. Rozwiązanie z sukcesem stosuje się także w biegach górskich, czego przykładem jest słynny Bieg Rzeźnika czy Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich.

Co zyskuje wolontariusz / pracownik obsługujący bieg, dzięki inteligentnemu śledzeniu pozycji zawodnika?

Szacowany czas przybiegnięcia zawodnika do konkretnego punktu pomiarowego lub na linię mety to istotna wskazówka także dla wolontariuszy których zadaniem jest m.in. odpowiednie przygotowanie punktu dla zawodnika, który biegnie jako pierwszy. Daje to również dodatkową wartość dla wolontariuszy czekających na ostatnich biegaczy np. punkcie żywieniowym. Inteligentne śledzenie zawodnika jest coraz częściej stosowane przez największych organizatorów biegów górskich. Obserwuje się, że również zawodnicy sami zgłaszają chęć korzystania z takiego rozwiązania. To podnosi rangę zawodów. Daje dodatkowe wartości dla l kibiców, wolontariuszy, czy obsługi medycznej biegu.

Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc zainteresowanie zawodami, w tym zawodami długodystansowymi jest coraz intensywniejsze. Jednak od czasu kiedy opisywaliśmy na czym polega fenomen morderczych zawodów sportowych  zwiększyła się nie tylko globalna liczba uczestników, ale również liczba zawodów. Naturalnie, wzrastają więc oczekiwania wobec oferowanych usług przez organizatorów. W związku z powyższym organizatorzy szukają pomysłów, rozwiązań, które wpłyną na kompleksowość – ich usług. Takim rozwiązaniem – wartością dodaną jest inteligentne śledzenie zawodnika na trasie.