VII Ogólnopolska Konferencja Metodyczna – o korzyściach z organizacji imprez biegowych

W dniach 6-7.11.2019 r. odbyła się Siódma Ogólnopolska Konferencja Metodyczna pt. „Społeczno-Ekonomiczne korzyści organizacji imprez biegowych” organizowana w Poznaniu. B4SPORT już od 4 lat jest partnerem technologicznym konferencji, dzięki czemu nasi przedstawiciele mogą dzielić się doświadczeniem i prezentować uczestnikom innowacje technologiczne, które pozwalają zwiększać atrakcyjność imprez biegowych. Co nowego działo się na konferencji? O tym napisaliśmy w tym artykule.

Spotkanie z Organizatorami biegów i naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu to dla nas jednocześnie szansa na pozyskanie nowej wiedzy o problemach i potrzebach masowych imprez sportowych, które są dla nas inspiracją do rozwoju platformy rejestracyjnej B4SPORTONLINE.PL oraz wynikowej WYNIKI.B4SPORT.PL.
W tym roku ciekawe wnioski przedstawił dr. hab. prof. nadz. UEP Zygmunt Waśkowski omawiając raport opracowany przez RunRepeat oraz IAAF pt. „The State of Running 2019” (raport można znaleźć pod adresem https://runrepeat.com/state-of-running). Zgodnie z interpretacją przedstawioną przez Profesora, patrząc globalnie, liczba biegaczy uczestniczących w zawodach czysto biegowych zaczęła spadać. 2016 rok był okresem maksymalnej liczby uczestników w skali światowej.

 

„Aktualnie, jedynie dystanse maratoński i 10 km, notują jedynie minimalne wzrosty, natomiast dystanse półmaratoński i 5 km, od 3 lat sukcesywnie tracą na popularności.”

Spośród szeregu danych i wniosków, które można przeczytać w raporcie, warto zwrócić uwagę jeszcze na fakt, że znaczenie (choć wciąż niewielkie) zyskuje coraz bardziej tzw. turystyka biegowa. Jest to niewątpliwie szansa dla organizatorów do dalszego zwiększania liczby uczestników, a dla B4SPORTONLINE obszar do rozwoju innowacyjnych narzędzi wspierających Organizatora w pozyskiwaniu biegaczy zza granicy.

Cześć wystąpień i dyskusji była skupiona na problemie poszukiwania wartości społecznych oraz wyceny wartości ekonomicznych imprezy sportowej dla lokalnej społeczności. Jak pokazał Pan Radosław Szauer, Kierownik ds. Imprez sportowo – rekreacyjnych z Gdańskiego Ośrodka Sportu, Organizatorzy podczas planowania imprezy uwzględniają już nie tylko potrzeby zawodników, ale również starają się zbudować wartości dla niebiegających członków lokalnej społeczności. Niewątpliwie wciąż dużym wyzwaniem jest jednak uzyskanie źródeł danych i dobór metod wyliczenia wartości ekonomicznej tzw. Economic Event Impact. Wartości, która dałaby sprawiedliwą miarę oceny imprezy zarówno pod kątem rozliczania zakończonych edycji jak i zdobywania  środków z budżetów samorządowych na kolejne edycje. MIarę, która byłaby też wskaźnikiem samooceny potrzebnej do sprawdzenia słuszności wybranych rozwiązań jak również ustalania strategii rozwoju imprezy na kolejne lata.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o prezentacji dr. Tomasza Zawadzkiego, który specjalizuje się w biegach OCR oraz biegach górskich. Prezentacja Pana Tomasza zwróciła naszą uwagę na dwie kwestie, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę Organizatorów. Po pierwsze, ciekawe wyniki badań przeprowadzonych na uczestnikach zawodów Survival Race w Poznaniu pokazujące czynniki wpływające na decyzje uczestników co do wzięcia udziału w zawodach. Przykładowo 120 km od miejsca zamieszkania to wg większości badanych jest limit, poza który nie są już za bardzo skłonni wybrać się na imprezę sportową. A 120 zł, to limit atrakcyjności ceny, jaką są skłonni zapłacić za udział w imprezie OCR. Dla części zaskoczeniem, ale dla innych wciąż oczywistym wnioskiem jest fakt, wciąż ogromnego znaczenia, podczas wyboru imprezy sportowej, wyglądu oraz rodzaju medalu jaki jest wręczany zawodnikom na mecie.

Po drugie, na co chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę, jest fakt, który widać po połączeniu wniosków przedstawionych przez prof. Waśkowskiego i dr. Zawadzkiego, a mianowicie wg nas spadek ilości uczestników imprez czysto biegowych, jest w dużej części spowodowany wybieraniem przez biegaczy klasycznych biegów, innego rodzaju imprez sportowych, w tym zawodów OCR i biegów górskich. W obu tych kategoriach wciąż pojawiają się wzrosty, a część z nich to właśnie klasyczni biegacze, którzy próbują czegoś innego. Niektórzy Organizatorzy wyczuwają już ten trend i dlatego rozpoczęli już próby łączenia tych rodzajów biegów w tzw. festiwale biegowe, próbując w ten sposób znaleźć sposób na przyciągnięcie większej ilości uczestników. A dokładając biegi dla dzieci próbują rozszerzyć ofertę dla całej rodziny, która często podróżuje z biegaczem i zwiększa szansę na wybranie się w dalsze podróże wykraczające poza magiczną liczbę 120 km.

 

PS. Ciekawostka. Na konferencji Pan Łukasz Gras (m.in. Współzałożyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu) podzielił się ze słuchaczami wizją wszczepialnego telefonu, który biorąc pod uwagę obecny rozwój technologiczny, miałby wejść w życie w przeciągu kilkunastu lat. Czy to realne, czy nie, sama wizja wydaje się ciekawa na tyle, że poświęcimy temu zagadnieniu osobny artykuł.