Wolontariusze na zawodach sportowych

Poznaj swoich wolontariuszy

Bez dwóch zdań należy powiedzieć, że gdyby nie wolontariusze, impreza nie mogłaby się udać. Dlatego tak ważne jest, aby ochotnik nie tylko dobrze wykonywał przydzielone zadania, ale przede wszystkim realizując je dobrze się czuł.

Doskonałym pomysłem jest prowadzenie internetowej rekrutacji wolontariuszy. Dobrze skonstruowany formularz zgłoszeniowy pozwala na zebranie najważniejszych informacji, które Organizator szybko przeanalizuje i wyciągnie wnioski.
Oprócz zapytań dotyczących rozmiaru koszulki (jeśli podarujemy ją ochotnikom w ramach podziękowania za pracę), potrzeby noclegu lub preferencji żywieniowych, warto spytać wprost o charakter pracy, jaką lubią wykonywać. W formularzu można również przeprowadzić „minitest” pozwalający rozpoznać konkretny typ osobowości wolontariusza. Uproszczając, można wyłonić trzy typy osobowości ochotnika, w zależności od tego, na co jest zorientowany.

Zorientowany na osiągnięcia – są to ludzie, którzy poszukują wyzwań i cieszą się, gdy mogą rozwiązać konkretne problemy. Lubią pracować samodzielnie, by osiągnąć widoczne wyniki. Tacy wolontariusze motywowani poczuciem realizacją znakomicie sprawdzą się w dokumentowaniu, zarządzaniu bazami danych czy zbieraniem opłat startowych. Zdecydowanie będą znudzeni przygotowywaniem i segregowaniem pakietów startowych.

Zorientowany na współuczestnictwo – są to ludzie, którzy lubią pracę w grupie. Tym samym dobrze czują się w kontakcie z ludźmi. Idealnie pasują do zadań wymagających od nich bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem. Ważne, aby pozwolić im poczuć wesołą i koleżeńską atmosferę zawodów wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Zorientowany na odpowiedzialność – te osoby są liderami i bez nich żadna impreza i grupa wolontariuszy nie może się obejść. Potrafią wpływać na ludzi, budzą respekt i doskonale wiedzą, co należy zrobić – to doświadczeni wolontariusze. Uwielbiają pracę na wysokim poziomie oraz potrafią motywować resztę.

Najważniejsze jest, aby dobrze poznać wolontariuszy i być z nimi w ciągłym kontakcie. Trzeba pamiętać, że ochotnicy są bardzo znaczącą częścią imprezy sportowej. Dobrze też po zakończonych zawodach przeprowadzić ankietę, aby sprawdzić co do powiedzenia mają sami wolontariusze. Zdarza się, że to oni mają najlepsze pomysły, które mogą usprawnić organizacyjne sprawy imprezy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz