„Wszystkie ręce w górę!”, „Do mety zbliża się nasz reprezentant!”, „Z całych sił dopingujemy!”, „Wszyscy wstają i śpiewają”. Dobry spiker potrafi wzbogacić każde zawody sportowe i poderwać publiczność do głośnego kibicowania. O ile na obiektach zamkniętych, takich jak hale i stadiony, nietrudno dotrzeć do zgromadzonej w jednym miejscu zbiorowości, o tyle jak zrobić to na otwartej przestrzeni i co mówić obserwatorom, np. maratonu?
Rola spikera zawodów sportowych
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, spiker zawodów jest jedną z osób zaliczanych do służb informacyjnych. Dla przykładu, w piłce ręcznej niepotrzebne są żadne uprawnienia do pełnienia tej funkcji. W koszykówce obowiązkowe są licencje, mające charakter klubowy i dające spikerowi uprawnienia do prowadzenia zawodów konkretnego klubu. Polski Związek Piłki Nożnej organizuje zaś kursy dające uprawnienia spikerom na prowadzenie zawodów wszystkich piłkarskich szczebli, włącznie z Ekstraklasą.
W przypadku imprez biegowych, triathlonowych czy wyścigów kolarskich, nie ma regulacji prawnych wymagających od spikera szczególnych licencji. Musi on ściśle współpracować z organizatorem, mieć jak największą wiedzę na temat odbywających się zawodów i startujących uczestników, a także być gotowym na komendy kierownika bezpieczeństwa czy służb porządkowych, w razie nieprzewidzianych wypadków.
Zadania spikera zawodów sportowych
Od spikera zawodów sportowych oczekuje się przede wszystkim:
- Przedstawienia programu imprezy;
- Informowania zawodników (np. o godzinie startu określonej grupy, miejscu dekoracji, obowiązku oddania chipów);
- Informowania kibiców (np. o zasadach rywalizacji, klasyfikacji końcowej);
- Wiedzy na temat dyscypliny i okoliczności rozgrywanych zawodów;
- Prezentacji startujących sportowców;
- Ciekawostek związanych z dyscypliną i konkretnymi zawodami;
- Fachowego komentarza odbywanych zawodów;
- Podawania komunikatów sponsorskich;
- Szybkiego reagowania na kolejne zdarzenia i poczucia humoru;
- Komunikatów służb porządkowych (np. znalezione dokumenty, zagubione dziecko);
- Prowadzenia wywiadów z wybranymi zawodnikami i gośćmi.
Co proponują nowe technologie?
Przy kilkuset startujących zawodnikach i długim dystansie, trudno podtrzymać skupienie i ciekawość zgromadzonych kibiców. Jednak aplikacja umożliwiająca śledzenie pozycji zawodnika na mapie pozwala na bieżąco obserwować rywalizację i komentować zdarzenia na trasie. Sprawdzając wyniki na żywo dostępne zaraz po przekroczeniu sportowca przez punkt pomiarowy, dopingująca go rodzina i znajomi wiedzą jak idzie ich faworytowi. Przed linią mety, gdzie zbiera się najwięcej kibiców, spiker zawodów, dzięki tzw. „announcer line”, może wszystkim zakomunikować kto właśnie finiszuje, z jakiego jest klubu i czy np. ma szansę pobić swój rekord życiowy. Linia spikera, w połączeniu z przemyślanym i niebanalnym formularzem zapisów, stanowi innowacyjne rozwiązanie podnoszące prestiż każdych zawodów. Aktywizuje publiczność, dodaje otuchy sportowcom i sprawia, że rozgrywki sięgają profesjonalnej rangi. Dlatego organizatorzy coraz częściej wychodzą na przeciw wzrastającym wymaganiom startujących zawodników, kibiców i sponsorów i uświetniają swoje imprezy tego typu nowinkami.