sprzęt MYLAPS

BibTag czy ChampionChip – w który system zainwestować?

Wielu naszych klientów specjalizujących się w pomiarze czasu na zawodach sportowych stoi przed wyborem – na który sprzęt do elektronicznego pomiaru czasu się zdecydować? Najczęstsze pytania dotyczą cech wspólnych i różnic między systemami BibTag a ChampionChip.  Dlatego w tym wpisie zajmiemy się tą kwestią.

Dostosowanie sprzętu do pomiaru czasu do odpowiedniej dyscypliny sportowej to jedno. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na liczbę uczestników biorących udział w imprezie. Najprościej uzyskać pomoc od specjalistów, którymi bezsprzecznie są producenci sprzętu. Dlatego Twoim pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z rekomendacjami producenta konkretnego urządzenia. Co sugeruje firma MYLAPS odnośnie systemów BibTag i ChampionChip?

Frekwencja a typ urządzenia:

 

BibTag ChampionChip
Masowe zawody sportowe (od 1000 uczestników) Małe i średnie zawody sportowe (do 1000 uczestników)
Jednorazowe Jednorazowe lub wielorazowe

Sprzęt BibTag

Sprzęt ChampionChip

Korzystanie z jednorazowych lub wielorazowych chipów ściśle łączy się z liczbą uczestników na zawodach. Ma to bezpośredni związek ze sprawami logistycznymi, a przede wszystkim z czasem, jakim dysponujesz. Jednorazowe chipy najlepiej sprawdzają się na większych imprezach sportowych, ponieważ zawodnik nie musi ich oddawać po zakończonym wyścigu. Przy dużej liczbie sportowców i punktach zwrotu chipów rozplanowanych w nieprzemyślany sposób, staje się to kłopotliwe.

Wykorzystana technologia:

 

BibTag ChampionChip
UHF (ultra-high frequency) – fale radiowe wysokiej częstotliwości LF (low frequency) – fale radiowe niskiej częstotliwości

Z frekwencją na zawodach łączy się również zastosowanie w sprzęcie do pomiaru czasu odpowiedniej technologii. W systemie BibTag wykorzystano fale radiowe wysokiej częstotliwości po to, aby sprzęt odczytał możliwie jak największą ilości chipów w jednym czasie. W trakcie masowych imprez sportowych liczba zawodników wkraczających na matę jest zdecydowanie większa. Dzięki systemowi BibTag i odpowiedniemu ustawieniu mat na trasie odczyt przebiegnie sprawnie.

Zastosowanie fal radiowych niskiej częstotliwości w systemie ChampionChip doskonale sprawdza się na zawodach z mniejszą liczbą uczestników. Mimo to, z urządzenia korzystają organizatorzy Maratonu Berlińskiego, na którym frekwencja przewyższa 30 tysięcy zawodników. Sukces polega na odpowiednim rozstawieniu punktów pomiarowych z matami detekcyjnymi. Linia startu w Berlinie została rozdzielona na dwie części, aby była wystarczająco szeroka i pozwoliła na niezawodny odczyt chipów.

Po zebraniu zaleceń producenta dotyczących wykorzystywania sprzętu, należy zastanowić się nad swoimi planami na przyszłość. Jeśli jesteś przekonany, że imprezy sportowe, którymi się zajmujesz, nie będą przekraczały tysiąca zawodników, śmiało powinieneś zainwestować w system ChampionChip. Jeśli jednak pragniesz organizować zawody masowe, najlepszym wyjściem, pod względem finansowym i jakościowym, będzie BibTag.

Jako oficjalny partner MYLAPS jesteśmy w stanie pomóc Tobie w wyborze sprzętu. Porozmawiaj z nami o swoich zawodach sportowych i planach na przyszłość.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz